Áttekintés
A HIPS (High Impact Polystyrene), egy oldható támaszték alapanyag, amit gyakran használnak együtt az ABS-sel. Alátámasztásként használva a HIPS feloldható d-limonénben, nyomok nélkül hagyva az eredeti nyomtatásod. A nyomtatási tulajdonságai nagyban egyeznek az ABS-sel, ezért logikus ezt az anyagot használni ABS mellett. De ez az anyag nem csak támasztékként, de önállóan is felhasználható hiszen térben stabilabb (kevésbé hőtágul) és valamivel könnyebb is. Ezért jó lehet kifejezetten kopásra ítélt alkatrészként is vagy olyan környezetben ahol a könnyebbsége hasznos lehet.
Előnyök:
- Olcsó
- Jó ütés- és vízállóság
- Könnyű
- D-Limonénben oldható
Hátrányok:
- Zárt nyomtatóér ajánlott
- Magas hőmérsékletű tálcát igényel
- Erős szaga van nyomtatás közben
- Nem ajánlott a nyomtatással sokáig egy légtérben tartózkodni (4+ óra)
Követelmények
Asztal:
- 100-120 °C – Mindenképpen fűteni kell
- Zárt nyomtatótér ajánlott
Tálca felület:
- Kapton szalag
- Oldott ABS
- Vagy legalább hajlakk, ragasztóstift, maszkolószalag.
Extruder:
- 230-250 °C
- Nincs szükség speciális hotendre
Tárgyhűtés:
- Nem szabad!
Jó tárgyasztal
A kapton felületű tárgyasztalok lehetnek a legjobbak a HIPS (és ABS, NYLON) nyomtatására. A kaptonszalag általában 0,1mm vastag, érdemes ehhez állítani a szintezést vagy a szeletelő programot.
Környezeti hő emelése
Ha HIPS nyomtatása közben az első réteg elválik az asztaltól, vagy feljebb, a rétegek mentén repedezik a tárgy, akkor érdemes lehet ellenőrizni azt hogy nem e éri hűvősebb fuvallat a nyomatot nyomtatás közben. Ideális esetben zárt nyomtatótér szükséges, 40-50 fokos levegővel benne. Ezt a teret nem szabad nyomtatás után kinyitni, a cél legyen a lehető leglassabb kihülés.
Rétegek repedése
Ha továbbra is azt tapasztaljuk, hogy a nyomatunk a rétegek mentén repedezik, akkor emelhetünk a fej hőmérsékletén és csökkenthetjük a rétegmagasságot annak érdekében hogy a rétegek jobban összeragadjanak, meggátolva ezzel a repedezést.
Linkek